DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR ȘI A UNITĂȚILOR CONEXE ÎN UAT COMUNA BÂRNA”, cod FPNRR- Dotari-2023-5061”

Comuna Bârna anunţă demararea proiectului

”DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR ȘI A UNITĂȚILOR CONEXE ÎN UAT COMUNA BÂRNA”, cod F- PNRR-Dotari-2023-5061”

Nume beneficiar: UAT COMUNA Bârna

UAT COMUNA BÂRNA, în calitate de beneficiar, cu sediul în localitatea Bârna, judeţ Timiș, derulează proiectul “DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR ȘI A UNITĂȚILOR CONEXE ÎN UAT COMUNA BÂRNA”, în baza contractului de finanţare nr. 2197DOT din 01/09/2023 încheiat cu Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării denumită în continuare (UEFISCDI), în numele și pentru Ministerul Educației.

Programul de finanțare: Planul Național de Redresare și Reziliență\ Pilonul VI. Politici pentru noua generație\ Componenta C15: Educație \Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior \Investiția 13. Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP) și \Investiția 14. Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic și Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației\ Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ precum și Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar\ Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.

Investiția permite achiziționarea de mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unității de învățământ preuniversitar la nivelul comunei, cu respectarea caracteristicilor minime impuse de Normativele în vigoare și a ghidului de finanțare.

Obiectivul general al proiectului este creșterea capacității de reziliență a sistemului educațional din Comuna Bârna prin modernizarea dotării aferente infrastructurii educaționale, în corelare cu tendințele demografice și nevoile prezente și viitoare ale pieței forței de muncă, în vederea asigurării participării la un proces educațional de calitate, modern și incluziv.

Obiectivele specifice urmărite sunt dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente TIC.

Locul de implementare: România, Judeţul Timiș, Comuna Bârna

Perioada de implementare: 12 luni Data începere proiect: 01.09.2023 Data finalizare proiect: 01.09.2024 Cod proiect: F-PNRR-Dotari-2023-5061

Valoarea totala a proiectului: 554.869,97 lei

Valoarea maxima a finanțării nerambursabile: 554.869,97 lei din care:

-  Valoarea eligibila din PNRR: 466.277,29 lei

-  Valoarea TVA aferenta cheltuielilor eligibile din PNRR: 88.592,68 lei

Date de contact: Primar: PECORA DUMITRU

E-mail: contact@primariabarna.ro

“PNRR : Fonduri pentru România modernă şi reformată!”
“Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României”

“PNRR. Finanţat de Uniunea Europeană - UrmătoareaGeneraţieUE”

https://mfe.gov.ro/pnrr/                                                  https://www.facebook.com/PNRROficial/